Dożynki w Ludyni

Mieszkańcy Ludyni 15 Sierpnia 2008 roku zorganizowali Dożynki Parafialne. Chociaż terytorialnie sołectwo Ludynia należy do gminy Krasocin to według mapy Diecezjalnej należy do parafii Kozłów Małogoski.

O godzinie 15-ej z pod kapliczki znajdującej w centrum wsi, korowód dożynkowy, który poprowadziła Strażacka Orkiestra z Krasocina przemaszerował na plac remizy OSP. Korowód barwnie wzbogaciły wieńce dożynkowe części wsi należących do parafii, poczty sztandarowe straży OSP, zaproszeni goście oraz mieszkańcy parafii.

 

 

 

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., poprowadzoną przez proboszcza parafii Kozłów Krzysztofa Liburskiego. Ksiądz proboszcz serdecznie przywitał zaproszonych gości w osobach – Ryszarda Maciejczyka – Staroste Powiatu Włoszczowskiego, Józefa Siwka – Wójta Gminy Krasocin, Mariana Robaka – Kierownika ZOPO w Krasocinie, Bożenę Kaczmarczyk – Dyrektor ZPO w Czostkowie, Jerzego Bałę – przewodniczącego Rady Powiatu.

 

 

 

 

Po wygłoszonej Homilii, dzieci ze szkoły filialnej w Ludni wręczyły zaproszonym gościom kosze obfitości. Następnie wybrano najpiękniejszy chleb i wieniec dożynkowy. Postanowiono że I miejsce należy się wszystkim , którzy biorą udział w dożynkach tj. Koło Gospodyń Wiejskich w Ludni, Kozłowa, Dąbrówki, Czostkowa, Wymysłowi, Ludwinowa, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ostrowa, Zespół Ludowy „Wierna Rzeka” z Piekoszowa.

Serdecznie podziękowano sponsorom, którzy Chojnie wsparli finansowo zorganizowanie dożynek. Za okazałą pomoc wręczono Im podziękowania z wizerunkiem Barokowego Dworu Szlacheckiego w Ludyni. Dożynki nie mogły odbyć się bez muzyki ludowej, którą umilali pobyt gościom zespoły: Wierna Rzeka z Piekoszowa, Korany z Morawscy, MOD z Krasocina oraz grupa FOREVER. Należy wspomnieć że swój popisowy koncert dał 10-cio letni Cezary z „Wiernej Rzeki”.

 

 

 

 

Oprócz koncertów muzycznych odbyła się również aukcja obrazów, wykonanych przez dzieci ze szkoły w ludni. Twórczość młodych artystów doceniono dużymi brawami. Prace zakupili: Monika Wasik, Ryszard Koziołek, Michał Kosecki, Halina Rusek oraz Józef Siwek.

Rodzicielski Komitet z miejscowej szkoły zadbał o żołądki przybyłych gości, każdy mógł zjeść pyszne potrawy z wiejskiego stołu na którym nie zabrakło pierogów, placków ziemniaczanych, smalcu i innych swojskich przysmaków. Dodatkowo można było dożynki uświetnić przejazdem bryczką, z której goście podziwiali ludyński krajobraz.

Po licznych atrakcjach rozpoczęła się zabawa taneczna, która niestety trwała tylko 2 godziny. W tym dniu nad naszym regionem przeszły nawałnice z ogromnymi wyładowaniami atmosferycznymi, które były przyczyna braku światła. W związku z tym organizatorzy byli zmuszeni zakończyć zabawę i przeprosić gości. Zobowiązano się zorganizować za tydzień darmową dyskotekę i tym akcentem zakończono Dożynki Parafialne w Ludni.

Organizatorzy serdecznie dziękują gościom za przybycie i serdecznie zapraszają za rok na Jubileusz 60-cio lecia Ochotniczej Straży w Ludni.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *