Ludyńskie grzybobranie

 

Obszar w którym znajduje się Ludynia, według podziału fizyczno-geograficznego znajduje się na granicy pasma Przedborsko-Małogoskiego a Niecki Włoszczowskiej.

Nie bez powodu podałem specjalistyczne nazwy, ponieważ taka granica w naturze objawia się specyficznym podłożem geologicznym i forma terenu. Mamy krajobraz z porośniętymi lasem sosnowym wydmami oraz terenami podmokłymi i bagienne tuż obok.

Obszar ten porastają przeważnie sosny i brzozy oraz bardzo bogate runo jak: mchy i inne. Lasy maja charakter borów sosnowych z domieszka dębu i brzozy.

 

 

 

 

 

Teren ten jest bardzo obfity w grzyby, których pod koniec września jest bardzo dużo, mówi się wtedy o tzw. „wysypie”. Okoliczne lasy w takim okresie pełne są samochodów z obcymi rejestracjami. Amatorzy grzybobrania mogą napełnić swoje kosze : borowikami, podgrzybkami, maślakami, kozakami…, u nas występują prawie wszystkie gatunki jadalne.

Grzyby te upodobały sobie właśnie takie tereny o zróżnicowanej rzeźbie i odpowiedniej glebie, dlatego celowo przedstawiłem opis geologiczny okolicy Ludni.

Wszystkich grzybiarzy zapraszamy we wrześniu do Ludyni, na pewno nie będą żałowali, dla zachęcenia przedstawiamy zdjęcia tegorocznych zbiorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *